2024 | 2023 | 2022 | 2021 a starší

25. 10. 2022

Josef Urbanec vedl debatu o vývoji řeči u miminek v rámci série besed Na Hradě pod záštitou Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Představil mimo jiné svůj výzkum, ve kterém pomocí EEG měří vnímání řeči u novorozenců. Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět více, můžete si pustit reportáž Věda 24 na ČT24 na tomto odkazu.

31. 9. 2022

Poslední zářijový den jsme se zúčastnili dvou skvělých akcích. Na Evropském dni jazyků v Hybernské, akci pořádanou FFUK pro všechny jazykové fajnšmekry, Natálie K., Natalia N. a Katka Ch. zorganizovaly workshopy o jazykovém učení napříč životem, a poté na tohle téma měla Katka Ch. přednášku.

Dále jsme na Noci vědců v prostorách Psychologického ústavu AV ČR představili metody měření řeči pro příchozí veřejnost (Martina a Natálie K. –⁠ neurometody v podobě EEG, Natalia N. –⁠ behaviorální on-line experiment na porozumění řeči odezíráním z úst, tzv. McGurk efekt, Katka K. –⁠ segmentace řeči u nemluvňat, Nikola P. –⁠ sledování pohledu, tzv. eye-tracking). Více se o metodách ve výzkumu jazyka dozvíte v rubrice Projekty. Všem zúčastněným děkujeme!

23. 8. 2022

Na Radiožurnálu Českého rozhlasu Katka K. a Katka Ch. mluvily o tom, jak kojenci rozeznávají slova v češtině, a jak tento výzkum může pomoci dětem, které mají problém s porozuměním mluveného jazyka. Na tomto odkazu si reportáž můžete poslechnout.

22. 6. 2022

Katka Chládková získala Prémii Otto Wichterleho od Akademie věd ČR pro nadějné mladé vědce. Moc gratulujeme!

9 až 11. 6. 2022

Zúčastnili jsme se mezinárodní konference WILD 2022 o jazykovém vývoji u nejmenších dětí. Svůj výzkum prezentovali v podobě posteru Martina (neurometody v lingvistice), Katka Ch. (segmentace řeči u kojenců) a Lucka (nástroj pro měření slovní zásoby a gest u dětí v rámci projektu Dovyko).

2. 6. 2022

Veletrh vědy

Prezentovali jsme naše výzkumy v rámci FFUK a PSÚ AV ČR pro veřejnost na Veletrh vědy 2022 AV ČR v pražských Letňanech. Účastníci si mohli vyzkoušet luštění fonetické hádanky, poznávání signálu EEG či rozpoznávání cizího přízvuku v češtině. Všem zúčastněným děkujeme, že se na našem jazykovém stánku zastavili!

5/2022

Slavíme studentské úspěchy: Natálie K. a Lucka se zúčastnily celostátních kol soutěží Psychologické dny a Student a věda: Lingvistika se svými příspěvky, jak výběr kamaráda u předškolních a školních dětí ovlivňuje regionální či cizí přízvuk.

20. až 22.4. 2022

Zúčastnili jsme se mezinárodní konference New Sounds 2022 zaměřené na akvizici cizích jazyků. Svůj výzkum zaměřený na ruský přízvuk v češtině prezentovala Naty N. v podobě posteru. Dále Martina a Katka Ch. představily ve formě talku studii, ve které pomocí EEG přístroje zkoumaly vnímání hlásek u česky a rusky mluvících mluvčích. A konečně, Václav Jonáš Podlipský mluvil o segmentaci slov u dospělých (společný výzkum s Katkou Ch., Nikolou P. a Šárkou Šimáčkovou).

7. 4. 2022

V podcastu Věda na dosah AV ČR Katka Ch. mluvila o tom, jak se zkoumá osvojování mateřského i cizího jazyka z různých perspektiv. Nahrávku si můžete pustit na Spotify, iTunes nebo Anchoru. Více informací zde.

3/2022

V  prestižním časopisu Bilingualism: Language and Cognition od Cambridge University Press byl publikován článek, na kterém Katka Ch. spolupracovala s mezinárodním vědeckým týmem, a který zkoumá, jaký vliv má poslech cizích hlásek na lidský mozek. Více v rubrice Publikace.

13. 2. 2022

V reportáži redakce Věda 24 na ČT jste se mohli podívat, jak se měří řeč úplně u nejmenších dětí – novorozenců. O tomto fascinujícím výzkumu mluvili Josef Urbanec a Katka Ch. Reportáž si můžete pustit zde (čas 10:45).