SPEAKIN Lab je výzkumná skupina zabývající se řečí a jazykem. Hlavním předmětem našeho zájmu je osvojování a adaptace řeči, řečová percepce a produkce a dynamika těchto procesů napříč jazyky, dialekty a fázemi lidského života. Podrobněji se o naší práci dočtete v sekci Projekty.

Tým sestává z vědců a studentů z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Psychologického ústavu Akademie věd České republiky a Lékařské fakulty v Hradci Králové. Experimenty provádíme v Laboratoři behaviorálních a lingvistických studií LABELS, v terénu, např. v nemocnicích a školách, nebo v prostorech spolupracujících institucí. Úzce spolupracujeme s Katedrou anglistiky a amerikanistiky Univerzity Palackého v Olomouci a s několika univerzitami a výzkumnými instituty v Nizozemsku, Německu, Francii a Austrálii. 

Od svého založení v roce 2018 je výzkum naší laboratoře kontinuálně financován z různých externích i interních zdrojů. Byli jsme podpořeni granty od Grantové Agentury ČR, Grantovou Agenturou Univerzity Karlovy, Evropským fondem pro regionální rozvoj a MŠMT, a programy na podporu excelentního výzkumu od Univerzity Karlovy (program Primus) i Akademie věd ČR (prémie Lumina Quaeruntur).


Hledáme monolingvní i bilingvní malé účastníky. Máte miminko či batole ve věku 1-30 měsíců? Přihlaste se do našeho výzkumu! Kromě poznatků o osvojování řeči na Vás čeká i odměna. Více o našem výzkumu Jazyk (ne)mluvňat se dozvíte zde.


Aktuality

9. 4. 2024

S výzkumem naštvané řeči vyhrála naše milá kolegyně Natálie Kikoťová bakalářskou sekci Mezinárodních studentských psychologických dnů. Zjistila, že mozek dospělých reaguje jinak při poslechu naštvané řeči než při řeči neutrální. Když nám někdo nadává, tak se významně zvýší neurální aktivita ve frekvenčním pásmu specializovaném na soustředěnost a učení. Srdečně gratulujeme!

5. 4. 2024

Dětské říkanky pomáhají odkrýt průběh vývoje jazyka aneb nejen o průlomové irské studii o vnímání řeči během prvního roku života mluvila Kateřina Chládková v pořadu Věda Plus v Českém rozhlase.

6. 3. 2024

Kateřina Chládková, Michaela Svoboda a Lucie Jarůšková jsou součástí výzkumného záměru Conflict in communication: multilingualism and psycholinguistics v mezifakultním projektu CoRe. O tom, jak vnímáme a někdy i soudíme mluvčí podle toho, jak mluví, se dozvíte v tomto článku magazínu Forum.

Archív aktualit


Sledujte nás na Instagramu

Novinky ze světa vědy, jazyka a miminek.


Těšíme se na vás!