SPEAKIN Lab je výzkumná skupina zabývající se řečí a jazykem. Hlavním předmětem našeho zájmu je osvojování a adaptace řeči, řečová percepce a produkce a dynamika těchto procesů napříč jazyky, dialekty a fázemi lidského života. Podrobněji se o naší práci dočtete v sekci Projekty.

Tým sestává z vědců a studentů z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Psychologického ústavu Akademie věd České republiky a Lékařské fakulty v Hradci Králové. Experimenty provádíme v Laboratoři behaviorálních a lingvistických studií LABELS, v terénu, např. v nemocnicích a školách, nebo v prostorech spolupracujících institucí. Úzce spolupracujeme s Katedrou anglistiky a amerikanistiky Univerzity Palackého v Olomouci a s několika univerzitami a výzkumnými instituty v Nizozemsku, Německu, Francii a Austrálii. 

Od svého založení v roce 2018 je výzkum naší laboratoře kontinuálně financován z různých externích i interních zdrojů. Byli jsme podpořeni granty od Grantové Agentury ČR, Grantovou Agenturou Univerzity Karlovy, Evropským fondem pro regionální rozvoj a MŠMT, a programy na podporu excelentního výzkumu od Univerzity Karlovy (program Primus) i Akademie věd ČR (prémie Lumina Quaeruntur).


Hledáme monolingvní i bilingvní malé účastníky. Máte miminko či batole ve věku 1-30 měsíců? Přihlaste se do našeho výzkumu! Kromě poznatků o osvojování řeči na Vás čeká i odměna. Více o našem výzkumu Jazyk (ne)mluvňat se dozvíte zde.


Aktuality

28. 5. 2024

V červnu nás čeká konference Workshop on Infant Language Development 2024 v Lisabonu. Své příspěvky ve formě posteru zde budou prezentovat Michaela Svoboda (Verbal and conceptual vocabulary development in Czech-learning children with cochlear implants), Martina Dvořáková (Newborns‘ neural tracking of infant-directed and adult-directed speech in native and foreign language) a Lucie Jarůšková (Preferences for L1-accented speakers in Czech-learning toddlers: behavioral and neural indices).

10. 5. 2024

Rádi se s vámi uvidíme na přednáškách a workshopu na multižánrovém festivalu Den češtiny, který se koná 28. května. Přijďte na přednášku Kateřiny Chládkové Jazyk (nejen) nemluvňat: jak si osvojujeme (mateřský) jazyk či Lucie Jarůškové Bilingvismus a bilingvní výchova: mýty a bilingvní děti, co se učí česky.

Odpoledne pořádáme také zážitkový workshop Pojďte si zažít lingvistickou laboratoř pro děti i dospělé.

5. 5. 2024

O bilingvismu a osvojování řeči mluvila Kateřina Chládková v podcastu Jak ti je? Epizodu s názvem Jak se učíme jazyk a řeč si můžete pustit na Youtube či Spotify.

Archív aktualit


Sledujte nás na Instagramu

Novinky ze světa vědy, jazyka a miminek.


Těšíme se na vás!