SPEAKIN Lab je výzkumná skupina zabývající se řečí a jazykem. Hlavním předmětem našeho zájmu je osvojování a adaptace řeči, řečová percepce a produkce a dynamika těchto procesů napříč jazyky, dialekty a fázemi lidského života. Podrobněji se o naší práci dočtete v sekci Projekty.

Tým sestává z vědců a studentů z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Psychologického ústavu Akademie věd České republiky a Lékařské fakulty v Hradci Králové. Experimenty provádíme v Laboratoři behaviorálních a lingvistických studií LABELS, v terénu, např. v nemocnicích a školách, nebo v prostorech spolupracujících institucí. Úzce spolupracujeme s Katedrou anglistiky a amerikanistiky Univerzity Palackého v Olomouci a s několika univerzitami a výzkumnými instituty v Nizozemsku, Německu, Francii a Austrálii. 

Od svého založení v roce 2018 je výzkum naší laboratoře kontinuálně financován z různých externích i interních zdrojů. Byli jsme podpořeni granty od Grantové Agentury ČR, Grantovou Agenturou Univerzity Karlovy, Evropským fondem pro regionální rozvoj a MŠMT, a programy na podporu excelentního výzkumu od Univerzity Karlovy (program Primus) i Akademie věd ČR (prémie Lumina Quaeruntur).


Hledáme monolingvní i bilingvní malé účastníky. Máte miminko či batole ve věku 1-30 měsíců? Přihlaste se do našeho výzkumu! Kromě poznatků o osvojování řeči na Vás čeká i odměna. Více o našem výzkumu Jazyk (ne)mluvňat se dozvíte zde.


Aktuality

17. 7. 2024

Jak se efektivně učit cizí jazyk, v dětství i v dospělosti? Existuje (anti)talent na jazyky? Spáchám nevratné škody, když na dítě mluvím s chybami? Mají bilingvní děti nějaké hendikepy?

Tyto a další otázky Kateřina Chládková zodpovídá v rozhovoru Jak a kdy je nejlepší „nasát“ cizí jazyk pro Deník N.

Pokud raději posloucháte, můžete si také pustit rozhovor Učíme se víc gramatiku, než schopnost komunikovat pro podcast Inbox například o jazykové výuce a českém školství, funkčnosti oblíbené aplikace Duolingo či o zažitých mýtech směrem k bilingvismu.

26. 6. 2024

V červenci se zúčastníme mezinárodní konference COGSCI 2024 v Holandsku. Své příspěvky zde představí Kateřina Chládková (Tuning in to a novel language is easier without orthography), Kateřina Kynčlová (Neural Indices of Online Statistical Learning in Visual Speech), Martina Dvořáková (Newborns‘ neural tracking of infant-directed and adult-directed speech in native and foreign language) a Natálie Kikoťová (Neural oscillatory and ERP indices of prediction in emotional speech).

Zároveň spoluorganizujeme i mezinárodní konferenci IASCL 2024, zaměřenou na akvizici jazyka u dětí, která se letos v červenci uskuteční v Praze na Filozofické fakultě UK. Těšíme se!

28. 5. 2024

V červnu nás čeká konference Workshop on Infant Language Development 2024 v Lisabonu. Své příspěvky ve formě posteru zde budou prezentovat Michaela Svoboda (Verbal and conceptual vocabulary development in Czech-learning children with cochlear implants), Martina Dvořáková (Newborns‘ neural tracking of infant-directed and adult-directed speech in native and foreign language) a Lucie Jarůšková (Preferences for L1-accented speakers in Czech-learning toddlers: behavioral and neural indices).

Archív aktualit


Sledujte nás na Instagramu

Novinky ze světa vědy, jazyka a miminek.


Těšíme se na vás!