SPEAKIN Lab je výzkumná skupina zabývající se řečí a jazykem. Hlavním předmětem našeho zájmu je osvojování a adaptace řeči, řečová percepce a produkce a dynamika těchto procesů napříč jazyky, dialekty a fázemi lidského života. Podrobněji se o naší práci dočtete v sekci Projekty.

Tým sestává z vědců a studentů z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Psychologického ústavu Akademie věd České republiky a Lékařské fakulty v Hradci Králové. Experimenty provádíme v Laboratoři behaviorálních a lingvistických studií LABELS, v terénu, např. v nemocnicích a školách, nebo v prostorech spolupracujících institucí. Úzce spolupracujeme s Katedrou anglistiky a amerikanistiky Univerzity Palackého v Olomouci a s několika univerzitami a výzkumnými instituty v Nizozemsku, Německu, Francii a Austrálii. 

Od svého založení v roce 2018 je výzkum naší laboratoře kontinuálně financován z různých externích i interních zdrojů. Byli jsme podpořeni granty od Grantové Agentury ČR, Grantovou Agenturou Univerzity Karlovy, Evropským fondem pro regionální rozvoj a MŠMT, a programy na podporu excelentního výzkumu od Univerzity Karlovy (program Primus) i Akademie věd ČR (prémie Lumina Quaeruntur).


Hledáme monolingvní i bilingvní malé účastníky. Máte miminko či batole ve věku 4-25 měsíců? Přihlaste se do našeho výzkumu! Kromě poznatků o osvojování řeči na Vás čeká i odměna. Více o našem výzkumu Řeč (ne)mluvňat se dozvíte zde.


Aktuality

7. 2. 2024

Jazyk umí klamat naše smysl, aneb jak slyšíme i očima či jak podvědomě hodnotíme mluvčí již po několika desetinách sekundy si můžete přečíst v článku Kateřiny Chládkové v novém vydání časopisu Vesmír.

19. 1. 2024

Srdečně vás zveme na Zimní kognitivní školu 2024, kterou v rámci Psychologického ústavu AVČR spoluorganizujeme. Uskuteční se již příští týden, od čtvrtka 25. do neděle 28.1. 2024. V rámci programu představí členové speakinlabu několik projektů: přednášku bude mít Maroš Filip na téma Semantic and syntactic anomalies in Czech: an ERP study (společný projekt s Filipem Smolíkem), dále Natálie Kikoťová na téma The effect of negative emotion on neural speech tracking and lexical processing, Monika Kučerová, Preschoolers‘ production of L2 vowels is affected by input quality: A longitudinal study a Martina Dvořáková, Neural preparedness for spoken language: neural speech tracking in newborns of Czech-speaking, Russian-speaking, and signing mothers. Poster budou prezentovat Lucie Jarůšková na téma Perceptual biases for L1-accented speakers in infants: prior studies and our pilot data a Kateřina Kynčlová s Michaelou Svobodou, Neural tracking of visual-only speech.

4. 1. 2024

Do časopisu Vox pediatriae, určeného pro dětské lékaře a další odborníky pracující s dětmi, jsme připravili ve spolupráci s doc. Filipem Smolíkem z Psychologického ústavu AVČR článek na téma Bilingvní děti a bilingvní výchova: co nám říká současná věda. Článek je k přečtení zde.

Archív aktualit


Sledujte nás na Instagramu

Novinky ze světa vědy, jazyka a miminek.