Jazyk nemluvňat

Výzkum osvojování řeči u miminek a dětí

Zapojte se do výzkumu vývoje řeči miminek a dětí na sdíleném pracovišti Psychologického ústavu Akademie věd ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Momentálně zkoumáme miminka a děti v různých věkových kategoriích. Podívejte se na popis jednotlivých experimentů a přihlašte se pomocí přihlašovacího formuláře.


1-10 týdnů

Jste

  • nastávající maminka v 28. – 38. týdnu těhotenství primárně mluvící česky,
  • nastávající maminka v 28. – 38. týdnu těhotenství primárně mluvící jinými jazyky, než česky?

Zapojte se do výzkumu vývoje řeči pomocí EEG.

Předchozí výzkumy zjistily, že již brzy po narození jsou miminka naladěna na lidskou řeč. My zkoumáme, jestli je naladění na mluvený jazyk vrozené, nebo se formuje tím, co miminko slyší ještě v době před narozením.

Jak experiment probíhá?

Miminko během experimentu pohodlně leží v postýlce a spí. Ze speciálních sluchátek je mu v komfortní hlasitosti přehrávána pohádka v českém a v cizím jazyce a speciální sensory přitom snímají to, jak jeho mozek tyto pohádky vnímá. Celý experiment je pro miminko naprosto bezpečný a neinvazivní.

Na to, jak podobný experiment probíhá, se můžete podívat v reportáži České televize, ve které vystupují členové SPEAKin Lab. Více informací o tomto experimentu naleznete v této informační brožuře.

Odměnou za účast v tomto experimentu je 1500 Kč.


5-11 měsíců

Je Vašemu miminku 5-11 měsíců? Zapojte se do výzkumu vnímání řeči behaviorálními metodami. V tomto projektu zkoumáme, jak se české děti učí rozeznat formu slov a hranice mezi slovy v souvislém proudu řeči a jak rozeznávají jazykové vzorce, které už slyšeli, od těch, které neznají.

Věta jako „Vezmem si balón a půjdeme ven.“ je nejmenšími dětmi vnímána jako nepřerušovaný proud zvuků (zjednodušeně tedy asi jako vezmemsibalónapůjdemeven). Dítě se tedy musí naučit, jak proud zvuků rozkouskovat do jednotlivých slov. Jak se české děti učí segmentovat a rozeznávat slova zkoumáme právě v našem projektu.

Jak experiment probíhá?

Rodič se s miminkem na klíně posadí do zvukotěsné kabiny, ve které se nachází monitor a reproduktor. Z reproduktoru se v průběhu experimentu, který trvá zhruba 10 minut, budou ozývat zvukové nahrávky a členové našeho týmu budou zaznamenávat reakci miminka na tyto zvuky. Celý experiment je pro miminko naprosto bezpečný.Reportáž Českého rozhlasu z průběhu experimentu naleznete zde.

Na to, jak výzkum řeči miminek vypadá, se můžete podívat ve videu níže:


12–14 měsíců & 24–29 měsíců

Je Vašemu dítěti 12-29 měsíců a je monolingvní či bilingvní? Zapojte se do výzkumu sociálních preferencí na základě přízvuku pomocí behaviorálních metod. Tento výzkum zkoumá to, jak přízvuk v rodném jazyce dítěte ovlivňuje jeho jazykově podmíněné sociální preference. Dále zkoumáme, jaký vliv má v preferencích vícejazyčná výchova.

Více o jazykově podmíněných sociálních preferencích se dozvíte v tomto článku v časopise Vesmír, ve kterém je zmíněn i tento experiment. Odměnou za účast v tomto experimentu je 300 Kč (poukaz na nákup do drogerie DM).


Jak experiment probíhá? 

Během experimentu sedí dítě u rodiče na klíně a sleduje obrazovky před sebou, na kterých budou střídavě zobrazeny mluvčí. Po prezentaci mluvčích budou pod videi ukázány dvě hračky. Dítě bude vyzváno, aby si vybralo, od jaké mluvčí si hračku vezme. Celý experiment i s přípravou trvá cca 10 minut. 


Máte doma starší či mladší miminko? I tak se můžete přihlásit přes přihlašovací formulář, který naleznete níže. Náš tým se Vám ozve, jakmile bude probíhat experiment pro věkovou kategorii Vašeho dítěte.

Jak se přihlásit

Pomozte i Vy prozkoumat to, jak se děti učí mluvit.

Účastnit se našeho projektu můžete v laboratořích v Praze a v Olomouci.

Za účast v našich experimentech získáte odměnu ve formě poukázky do drogerie DM a odměnu od nás dostane i Vaše miminko. 

Pokud máte jakékoliv dotazy, ozvěte se nám na babylab@ff.cuni.cz (Praha) nebo kynclova@praha.psu.cas.cz (Praha) nebo babylab@upol.cz (Olomouc). Odkazy na naše sociální sítě najdete na linktr.ee/speakinlab


Olomouc: Přihlašujte se prosím emailem na babylab@upol.cz.

Praha: Přihlásit se můžete přes webový formulář, který naleznete zde, nebo tlačítkem níže.