Zapojte se do výzkumu vývoje řeči miminek na Psychologickém ústavu Akademie věd ČR. 

Momentálně zkoumáme miminka v různých věkových kategoriích. Podívejte se na popis jednotlivých experimentů a přihlaste se pomocí přihlašovacího formuláře, který naleznete níže.


1-10 týdnů

Je Vaše miminko staré 1-10 týdnů? Zapojte se do výzkumu řeči miminek pomocí EEG.

Předchozí výzkumy zjistily, že již brzy po narození jsou miminka naladěna na lidskou řeč. My zkoumáme, jestli je naladění na mluvený jazyk vrozené, nebo se formuje tím, co miminko slyší ještě v době před narozením.

Jak experiment probíhá?

Miminko během experimentu pohodlně leží v postýlce a spí. Ze speciálních sluchátek je mu v komfortní hlasitosti přehrávána pohádka v českém a v cizím jazyce. Celý experiment je pro miminko naprosto bezpečný.

Na to, jak podobný experiment probíhá, se můžete podívat v reportáži České televize, ve které vystupují členové SPEAKin Lab.

Více informací o tomto experimentu naleznete v této informační brožuře.


2-11 měsíců

Je Vašemu miminku 2-11 měsíců? Zapojte se do výzkumu vnímání řeči behaviorálními metodami. 

V tomto projektu zkoumáme, jak se české děti učí rozeznat formu slov a hranice mezi slovy v souvislém proudu řeči.

Věta jako „Vezmem si balón a půjdeme ven.“ je nejmenšími dětmi vnímána jako nepřerušovaný proud zvuků (zjednodušeně tedy asi jako vezmemsibalónapůjdemeven). Dítě se tedy musí naučit, jak proud zvuků rozkouskovat do jednotlivých slov. Jak se české děti učí segmentovat slova zkoumáme právě v našem projektu.

Jak experiment probíhá?

Rodič se s miminkem na klíně posadí do zvukotěsné kabiny, ve které se nachází monitor a reproduktor. Z reproduktoru se v průběhu experimentu, který trvá zhruba 10 minut, budou ozývat zvukové nahrávky a členové našeho týmu budou zaznamenávat reakci miminka na tyto zvuky. Celý experiment je pro miminko naprosto bezpečný. Reportáž Českého rozhlasu z průběhu experimentu naleznete zde.

Na to, jak výzkum řeči miminek vypadá, se můžete podívat ve videu níže.


Máte doma starší či mladší miminko? I tak se můžete přihlásit přes přihlašovací formulář, který naleznete níže. Náš tým se Vám ozve, jakmile bude probíhat experiment pro věkovou kategorii Vašeho dítěte.


Jak se přihlásit

Pomozte i Vy prozkoumat to, jak se děti učí mluvit.

Účastnit se našeho projektu můžete v laboratořích v Praze a v Olomouci.

Za účast v našich experimentech získáte odměnu ve formě poukázky do drogerie DM a odměnu od nás dostane i Vaše miminko. 

Pokud máte jakékoliv dotazy, ozvěte se nám na babylab@ff.cuni.cz (Praha) nebo kynclova@praha.psu.cas.cz (Praha) nebo babylab@upol.cz (Olomouc). Odkazy na naše sociální sítě najdete na linktr.ee/speakinlab


Do našeho výzkumu se můžete přihlásit přes webový formulář, který naleznete zde, nebo tlačítkem níže.